نمایشگر خود ترمیم : شیمیدان ها موفق به ساخت نمایشگر خود ترمیم برای تلفن های هوشمند شدند

دسته بندی : علم و دانش , گوناگون , ویژه بازدید: 1 05 آوریل 2017 - ساعت 14:31:55 نویسنده :
نمایشگر خود ترمیم

شکستن نمایشگر تبلت یا تلفن هوشمند بدل به یکی از معضلات امروز کاربران شده است. اما عده‌ای شیمیدان در دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت نمایشگر خود ترمیم شده‌اند. با تِک میکس همراه شوید.

تاکنون بارها اتفاق افتاده که تلفن همراه از دستمان رها شود و پس از برخورد با زمین دچار آسیبی جدی گردد. اگر این آسیب در بدنه باشد جای نگرانی چندانی نیست ولی در صورت آسیب نمایشگر می‌تواند دردسرهای عظیمی از قیمت گزاف تا تعمیر سخت را به همراه داشته باشد. اما خوشبختانه عده‌ای شیمیدان در دانشگاه کالیفرنیا شعبه Riverside توانسته‌اند نمایشگر خود ترمیم جدیدی را اختراع نمایند. این نمایشگر منعطف بوده و می‌تواند ایرادات ظاهری را ترمیم نماید.

دانشمندان توانسته‌اند این نمایشگر را از یک پلیمر کشسان و نمک یونیزه شده بسازند. حداکثر 24 ساعت طول می‌کشد تا سخت‌ترین فشار و کشش را ترمیم نمیاد. این مواد می‌توانند به صورت معجزه آسایی عملیات ترمیم را انجام دهند. این اتفاقات در اثر واکنش‌های یون‌های دوقطبی رخ خواهند داد. به وسیله پیوند الکترواستاتیکی و شارژ شدن یون، دوباره پیوند یون و مولکول برقرار گردیده و خط و خش ترمیم می‌گردد. این اتصال بین مولوکول‌ها و یون‌ها رخ خواهد داد.

نمایشگر خود ترمیم

با اینکه نمایشگر خود ترمیم یا Self-Healing چندان جدید نیست اما استفاده از الکتریسیته در فرآیند ترمیم برای اولین بار است که رخ داده است. به گفته یکی از شیمیدان‌ها تولید انبوه این نمایشگر چندان زمانبر نیست و در سال 2020 شاهد استفاده از آن‌ها خواهیم بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.