ناسا با ساخت زیستگاه های فضایی برای سفر بشریت به ناشناخته ها آماده می شود

دسته بندی : علم و دانش , گوناگون , هوا فضا , ویژه بازدید: 1 10 آگوست 2016 - ساعت 11:53:44 نویسنده :

ناسا برای سفر بشریت به ناشناخته ها آماده می شود و بخشی از تلاشش در این زمینه توسعه ی زیستگاه های فضایی مناسب برای مسافران فضایی است. سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا جهت ایجاد مکانی برای زندگی افراد، خارج از این سیاره، تیمی متشکل از 6شرکت خصوصی را تشکیل داده است تا نمونه اولیه زیستگاه های (سکونتگاه) طراحی شده را در مقیاس کامل بسازد.

ناسا این 6 شرکت را از دومین فراخوان «فناوری های آینده فضایی برای همکاری های اکتشافی» (NextSTEP) انتخاب کرده است و همانطور که در بالا مشاهده می کنید، بوئینگ (Boeing) هم یکی از آن ها است.

شرکت هوا فضای مستقر در هیوستون این شانس را برای تست و تأیید طرحش به وسیله ساخت نمونه اولیه سیستم سکونتگاه ماژولار خود خواهد داشت. از سوی دیگر لاکهید مارتین یکی از ماژول های چند منظوره خود برای حمل تجهیزات به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) را به زیستگاهی با تجهیزات یکپارچه آویونیک (الکترونیک هوانوردی) و سیستم کنترل محیط و پشتیبانی زندگی (ECLSS) تبدیل خواهد کرد.

سومین شرکت این لیست اوربیتال اِی تی کِی  (Orbital ATK) است که قصد دارد زیستگاهی میان زمین و ماه توسعه دهد – فضاپیمایی طراحی شده برای قرارگیری در فضای بین زمین و ماه. این زیستگاه بر پایه فضاپیمای Cygnus این شرکت است که وظیفه ی ارسال تجهیزات به ایستگاه بین المللی را بر عهده داشت. نمونه اولیه ی شرکت سیِرا نِوادا (یا sierra Nevada Corporation) هم، از ترکیب شاتل فضای خود موسوم به دریم چِیسِر با بخشی قابل باد شدن(تورم) ساخته خواهد شد و دارای ECLSS و یک سیستم رانش(پیشرانه) خواهد بود.

نانو رکز (NanoRacks) ، شرکت مستقر در هیوستون تگزاس امکان تبدیل قسمت بالای پرتابگر موجود به محلی قابل سکونت را آزمایش خواهد کرد. و در آخر شرکت Bigelow Aerospace در حال ساخت نمونه اولیه XBASE (ایستگاه پیشرفته قابل ارتقاء Bigelow) است که در دست توسعه بر پایه افزونه 330 متر مکعبی ایستگاه بین المللی فضایی است. اگر به یاد داشته باشید اخیرا خدمه ایستگاه فضایی بین المللی ماژول قابل ارتقاء کوچکتر Bigelow را برای تست دوام ماژول در محیط خشن خارج از زمین روی آن نصب کردند.

این نمونه های اولیه می توانند برای سکونت فضانوردانی که به مریخ می روند و یا در مکان هایی دورتر از مدار نزدیک زمین به خدمت گرفته شوند. با این که بیشتر ما هرگز پا در مکان های فوق نگذاشته ایم اما شما می توانید در زیر ببینید که چه شکلی خواهند داشت:

لاکهید مارتین:

nextste-lockheed


اوربیتال اِی تی کِی:

nextstep-orbital


سیِرا نِوادا:

nextstep-sierra-nevada


نانو رکز:

nextstep-ixion


بیگلو آئرو اسپیس:

nexstep-bigelow

منبع: Engadget

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.