عملکرد نوار لمسی OLED در MacBook Pro چگونه خواهد بود؟

دسته بندی : کامپیوتر , مک بازدید: 1 12 آگوست 2016 - ساعت 16:43:10 نویسنده :

اخبار و شایعات فراوانی پیرامون نوار لمسی OLED در MacBook Pro شنیده می‌شود. این قابلیت توسط منابع touch bar نام گذاری شده است. برای آشنایی بیشتر با تِک میکس همراه باشید.

اگر پیگیر اخبار اپل بوده باشید حتما خبرهایی درباره نوار لمسی OLED در MacBook Pro که اپل برای نگین لپ تاپ‌هایش در نظر گرفته است شنیده‌اید. هرچند طراحی آیفون‌های اپل بسیار تکراری و یکنواخت گشته است ولی اپل به شدت به دنبال ایجاد نوآوری در MacBook Pro می‌باشد. قرار است در قسمت بالایی صفحه کلید MacBook Pro به جای کلیدهای F1-F12 یک صفحه نمایش لمسی به صورت نواری از جنس OLED قرار دهند تا بتوان به راحتی هر چه تمام‌تر، نهایت کارایی را از بخش بدون استفاده صفحه کلید داشته باشیم. به دلیل استفاده از صفحه نمایش به جای کلیدهای فیزیکی، می‌توانیم این نوار را به دلخواه خود شخصی سازی نماییم و تنظیمات مورد نیاز را به آن اضافه و گزینه‌های بلا استفاده را حذف کنیم. بعید به نظر می‌رسد که تنها هدف اپل حذف کلیدهای فیزیکی و جایگزینی آن ها با نمونه دیجیتالی باشد. به طور حتم نقشه‌های زیرکانه دیگری در سر دارد.

 

تنظیمات نواری

macbook-oled-

بسیاری از گزینه‌ها و ویژگی‌ها در تنظیمات سیستم عامل اپل وجود دارد که نمی‌توان میانبر آن ها را بر روی قسمت صفحه کلید یافت. به همین دلیل می توان اتظار داشت که بخشی از اطلاعات و ویژگی ها از تنظیمات موجود در سیستم عامل به نوار لمسی صفحه کلید منتقل شود. وجود یک پایگاه تنظیمات بر روی صفحه کلید، دسترسی به خیلی از تنظیمات را بسیار سریع و آسان می‌سازد. در کل هر تغییری رخ دهد بسیار بهتر از کلیدهای بی‌مصرف F1-F12 خواهد بود.

 

کلیدهای اختصاصی برای نرم افزارها

macbook-oled

یکی از بهترین و جالب‌ترین امکانی که این نوار هوشمند می‌تواند در اختیار ما  قرار دهد اختصاصی شدن آن می‌باشد. یعنی با باز کردن هر برنامه، کلیدها و تنظیمات اختصاصی آن برنامه بر روی آن به نمایش درآیند. مثلا نمایش نوار پخش برای برنامه iTunes یا نمایش تصویر بند انگشتی سایت‌های پراستفاده در برنامه Safari. اگر این قابلیت به نوار لمسی افزوده شود می‌توان انتظار داشت که شرکت‌های سازنده نرم افزار به سرعت مشغول به بروزرسانی نرم افزار های خود شوند و از این قابلیت نهایت استفاده را ببرند.

 

حسگر اثر انگشت Touch ID

touchid

اپل همچنان مشغول یکپارچه سازی Touch ID با Mac می‌باشد. تا دقیقا مانند iOS بتوان پرداخت‌های درون برنامه و قفل گشایی MAC را بسیار آسان و ایمن کرد. حالا بر اساس منابع قابل اطمینان، اپل درصدد است تا Touch ID را با کلید روشن و خاموش MAC یکپارچه سازد قطعه‌ای که می‌تواند از نوار لمسی کاملا مجزا باشد. اما هنوز هم امکان ادغام این دو ویژگی با هم به طور کامل رد نشده است.

 

آیا نوار لمسی برای سایر MAC ها ارائه می شود؟

oled-apple-keyboard

اگر شایعه مربوط به نوار لمسی OLED رنگ واقعیت به خود بگیرد به نظر شما اپل آن را برای مدل‌های دیگر MAC هم اضافه خواهد کرد؟ و یا آن را تنها برای نگین محصولاتش یعنی MacBook Pro کنار گذاشته است؟

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید استفاده از نوار لمسی در تمام صفحه کلیدهای اپل مقدور می‌باشد و می تواند برگ برنده‌ای برای رقابت در دنیای کامپیوترها برای اپل به حساب آید. در صورت استقبال شرکت‌های نرم افزاری از این قابلیت، بدون تردید می‌توانیم آن را در همه محصولات آتی MAC ببینیم.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.