اسپیس ایکس آزمایش موتور موشکی که قرار است به مریخ سفر کند را آغاز کرده است

دسته بندی : News , علم و دانش , گوناگون , هوا فضا , ویژه بازدید: 1 12 آگوست 2016 - ساعت 21:49:36 نویسنده :

شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) قدم به قدم به برنامه های بلندپروازانه ی بنیان گذارش (ایلان ماسک) درباره سفر به مریخ نزدیک می شود. این شرکت نسل بعدی موتور موشک (راکت) خود را، که برای موشکی که قرار است وظیفه حمل فضاپیما به سیاره سرخ را برعهده بگیرد توسعه داده شده، جهت آزمایش به تأسیسات خود در مَک گرگور تگزاس فرستاده است. این خبر را گوئِن شاتوِل یکی از مدیران اسپیس ایکس در کنفرانس ماهواره های کوچک واقع در ایالت یوتا آمریکا بیان کرد. همچنین یک سخنگو در مصاحبه ای با سایت Ars Technica تأیید کرده است که این موتور آماده آزمایش در ایالت تک ستاره(تگزاس) است.

اسپیس ایکس هنوز جزئیات بیشتری را درباره این موتور اعلام نکرده است، با این حال ما می دانیم که نام این موتور «رَپتور» بوده و جانشین قدرتمندی برای «فالکون هِوی» خواهد شد. این موتور قابل استفاده ی مجدد برای پروژه «انتقال دهنده مستعمراتی مریخ» در حال ساخت می باشد. ایلان ماسک یک بار در قست «من هستم» سایت Reddit (بخشی که در آن کاربران اعلام می‌کنند که هر چه می‌خواهید از من بپرسید) گفته بود که:

این موتور توانایی تولید 500,000 پوند نیرو، هنگام برخواستن از زمین را دارد.

که این قدرت سه برابر نیروی موشک های فاکلون9 و هِوی بوده و قدرت آن را همتراز با موتور شاتل فضایی قرار می دهد.

مدیرعامل این شرکت از موشکِ قدرت گرفته از موتور رَپتور خود انتظار دارد تا توانایی بلند کردن فضاپیمایی 100برابر اندازه یک خودروی SUV و حمل 100تن محموله را داشته باشد. این برای مأموریت های فضایی سرنشین دار بسیار مهم است که بتوان حجم عظیمی از تجهیزات را حمل کرد چرا که مسافران فضایی سفری بسیار طولانی پیش رو دارند.

download

هدف اسپیس ایکس، فرستادن پروازی سرنشین دار به مریخ تا سال 2024 است و پیشرفت های اخیرش نشان می دهد که این زمان قابل دست یابی است. به گزارش سایت Ars، توسعه موتور موشک می تواند تا 7 سال به طول بیانجامد و انجام آزمایشات در مقیاس کامل معمولا در اواخر مدت توسعه آن اتفاق می افتد. هنوز مشخص نیست که شرکت چه نوع آزمایشاتی را در تگزاس انجام خواهد داد، با این وجود ما طبق وعده شاتوِل باید منتظر خبرهای بیشتری در ماه های آینده باشیم.

منبع: Engadget

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.