آغاز بهره برداری از طرح ترابردپذیری تلفن همراه

دسته بندی : اخبار داخلی , گوناگون بازدید: 6 22 آگوست 2016 - ساعت 11:20:21 نویسنده :
دکتر واعظی در افتتاح طرح ترابرد پذیری

در آستانه هفته دولت و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونین وزارت و مدیران اپراتورهای مختلف بخش خصوصی، مراسم آغازبهره برداری تجاری از طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه، اعطای پروانه های FCP ، SERVCO، CONTACT CENTER، اعطای موافقت نامه اصولی برای صدور پروانه های اپراتورهای مجازی تلفن همراه و اعطای اعتبارنامه به آزمایشگاه های تایید نمونه تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر عمیدیان در آیین افتتاح پروژه های این سازمان، با بیان مزایای ترابردپذیری MNP گفت: رگولاتوری با رفع یکی از موانع رقابت به بهینه سازی تخصیص منابع شماره ها و حقوق مصرف کنندگان دست یافت.
وی با اشاره به رشد بازیگران عرصه به طوری که ضمن حفظ رقابت با هم همکاری نزدیک و کارآمد داشته باشند، ادامه داد: باید قدر این دستاورد را دانست
به گفته عمیدیان به عنوان دستاورد جانبی این پروژه می توان به همکاری اپراتورها علیرغم رقابت، امادگی و تغییر روش مسیر یابی اپراتورها به ACQ، درگیری همه بخشهای اپراتورها، بازسازی پایگاه‌های داده اپراتورها و سازگاری با دیگر پروژه‌ها همچون رومینگ ملی، سامانه هویت و  پیامک انبوه اشاره کرد.
وی با اشاره به روند اجرایی ترابردپذیری در دنیا گفت: کشورهای مختلف دنیا در زمانهای مختلف به این امر اقدام کردند و ما با بررسی تجربیات دیگر کشورها در سال 2016 به این کار دست زدیم.
وی با بیان انجام برخی اقدامات مقدماتی در این زمینه از آغاز دوره آزمایشی این طرح از یک ماه پیش خبر داد و گفت: بدون هیچگونه تبلیغی، در کل بیش از 10 هزار درخواست در سیم کارت دائمی و اعتباری دریافت شد که سه هزار مورد درخواست موفق داشتیم.
وی با تاکید بر این که هدف سازمان افزایش رقابت به منظور تنوع و نوآوری و افزایش کیفیت است، افزود: در گذشته به علت تعداد اپراتورها و تنوع آن ها مدیریت حوزه دسترسی ممکن نبود و ساماندهی در قالب FCP  SERVCO صورت گرفت.
اعتبار آزمایشگاه‌های تایید نمونه حوزه ICT بخش دیگر سخنان عمیدیان بود که به آن پرداخت و از همکاری با آزمایشگاه های داخل و خارج سازمان در راستای تایید نمونه و سیاست اقتصاد مقاومتی خبر داد.
عمیدیان همچنین در زمینه MVNO با بیان این که بازار کشور شرایط لازم ورود mvno ها را داراست به وجود جمعیت جوان و ظرفیت اضافی در بخش شبکه و خدمات اشاره کرد و گفت: بازار خدمات آمادگی حضور MVNO  را دارد و زمینه ورود بازیگران معتبر بین‌المللی نیز فراهم است.
وی هدف این پروانه ها را استفاده بهینه و موثراز بسترها و زیرساخت‌های فراهم شده موجود، فراهم شدن شرایط برای رقابت سالم موثر و منصفانه در بازار، بالابردن کیفیت خدمات و سطح ارائه خدمات بر مردم، فراهم شدن زمینه جدیدی برای سرمایه‌گذاری و اشتغال، پوشش مخاطبین خاص، ساماندهی این حوزه و  ارایه خدمات ارزش افزوده در بازار تلفن همراه کشور برشمرد.
[quote]دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دستاورد بزرگ اجرای طرح ترابردپذیری را همکاری در عین رقابت برشمرد و گفت: امروز تحول مهمی رقم می خورد و اپراتورها با همزیستی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر در جهت حفظ منافع مردم و کشور نایل شدند.[/quote]
وزیر ارتباطات ترابردپذیری را کاری مهم برشمرد که مقدمات اجرا ی آن از دو سال پیش و هم زمان با رومینگ ملی آغاز شده، اظهار داشت:  امیدوارم اپراتورها با مشارکت یکدیگر زمینه اجرای هر چه بهتر این طرح را فراهم آورند.
وی در عین حال ریزش مشترکان در اپراتورها را مبتنی بر سلایق و نیازهای مختلف مردم عنوان کرد و افزود:‌ باید به این سلایق احترام گذاشت و حق انتخاب را به آنان داد، هر چند ریزش مشترکان در نفس خود به معنای کم کاری یک اپراتور در ارایه خدمات نیست.
دکتر واعظی همچنین صیانت از حقوق مصرف کننده و دادن اختیار به مشترک به جای اپراتور را از اهداف اجرای این طرح دانست و تاکید کرد: ارایه خدمات متنوع و امتیازات بیشتر به مشترکان از جمله دستاوردهای این طرح برای مردم است.
وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به مساله کیفیت گفت: باید هدف نهایی ارایه خدمات مناسب و با کیفیت در قبال هزینه ی پرداختی مشترکان باشد و همه مدیران بخش دولتی و خصوصی مجموعه ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به آن توجه کنند
وی ارایه خدمات متنوع را نیز در راستای موضوع کیفیت  برشمرد و گفت: افزایش کیفیت، خدمات متنوع، ارایه بسته های اقتصادی و مناسب و به صرفه ضروری مکمل و در راستای هم می باشند
واعظی با اشاره به فضای نوآوری در کشور و ارایه بسته های متنوع در دیگر کشورها اظهار داشت: بسته ها باید مبتنی بر نیاز و سلیقه مشترکان تهیه شود و تلفیقی از صوت و دیتا باشد
وزیر ارتباطات نظارت عملی مردم را در کنار نظارت سازمان قرار داد و گفت: ارزیابی دوره ای اپراتورها، می تواند زمینه شناسایی نقاط ضعف و تقویت نقاط مثبت را فراهم کند.
وی به آزادسازی فناوری و حذف مقررات زاید و دست و پا گیر اشاره کرد: آماده کردن فضا برای FCP و تمام شرکتهای فعال در ICT در این مدت دنبال شد چرا که معتقدیم به منظور ارایه سرویس، باید آزادی عمل به اپراتورها داد که فناوری را براساس توانایی و نوع فعالیت خود انتخاب کنند و ما هم تنها نظارت بر نحوه ارایه خدمت را بر عهده داشته باشیم.
واعظی در ادامه به شفاف سازی پرداخت و گفت: باید اپراتورها و سازمان در این زمینه دقت کافی داشته باشند.
وی با ابراز خرسندی از حضور MVNOها در کشور حضور این اپراتورها را از نظر اقتصادی به نفع اپراتور اپراتورها برشمرد و گفت: استفاده از ظرفیت خالی اپراتورهای موجود بدون سرمایه گذاری جدید تحول بزرگی به وجود می آید و اپراتورها در این خصوص با اپراتورهای دارای موافقت اصولی همراهی کنند.
وزیر ارتباطات از ساماندهی شرکت های کوچک زیادی که در زمینه خدمات اینترنت و ثابت در جاهای مختلف فعالیت می کردند، خبر داد و گفت: در یکسال گذشته با ارایه 13 پروانه FGP و بیش از 40 پروانه Servco سرمایه ها را عملاً جمع کردیم تا با قوت بالا خدمات دهند.
دکتر واعظی اهداف صدور پروانه های جدید را افزایش سرمایه گذاری در بخش، اشتغال آفرینی و تکمیل پازل های در خدمت شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: موفقیت ما در گرو همکاری جمعی است و امیدوارم با  همکاری یکدیگر و خدمت به مردم همه سود ببریم.

ترابردپذیری شماره تلفن همراه چیست

فرایندی است که مشترک تلفن همراه می‌تواند با حفظ شماره تلفن همراه خود از یک خدمات دهنده تلفن همراه به خدمات دهنده دیگر تلفن همراه کوچ کند. این تکنولوژی قدمتی بیش از ۱۵ سال دارد و هم اکنون در بیش از ۷۰ کشور در دنیا انجام می‌شود.

مزایای طرح ترابردپذیری

  1. تغییر اپراتور دو بار در هر سال: با اجرای این طرح هر مشترک می‌تواند اپراتورش را تغییر دهد. این مزیت برای افرادی که از هزینه، کیفیت و تنوع خدمات یک اپراتور خسته شده‌اند، بسیار مناسب است. زیرا می‌توانند بدون تغییر شماره خود این کار را انجام دهند. تنها محدودیت در این طرح دو بار تغییر اپراتور در سال بوده و محدودیت دیگری برای تغییر اپراتورها ندارد.
  2. ارائهٔ سرویس‌های جذاب‌تر: با اجرای ترابردپذیری، اپراتورهای تلفن همراه ایران به خاطر اینکه مشترکان خود را از دست ندهند، به سمت ارائهٔ خدمات متنوع و سرویس‌های جذاب خواهند رفت. این طرح‌های می‌تواند مانند دیگر کشورهای دنیا به صورت قراردادهای چند ساله به همراه باندلینگ باشد. البته این رقابت می‌تواند در زمینه کاهش تعرفهٔ برخی سرویس‌ها یا ارائهٔ بسته‌ها و خدمات نوین به مشترکان ارائه شود. این بازار رقابتی می‌تواند پیشترفت فنی و مالی اپراتورها را در برداشته باشد.
  3. کاهش قیمت سیم‌کارت‌های عادی در بازار سیاه: با اجرای طرح ترابردپذیری از ارزش شماره‌های تلفن همراه در بازار کاسته می‌شود و تفاوت شماره تلفن همراه میان همراه اول، ایرانسل و رایتل از بین می‌رود. با توجه به این موضوع شماره‌های عادی کدهای مختلف سه اپراتور موبایل ارزش یکسانی پیدا می‌کنند؛ چون دیگر مشخص نمی‌شود که کدام شماره در کدام شبکه فعال است. به همین دلیل قیمت شماره‌های عادی در بازار سیاه کاهش می‌یابد.
  4. مهاجرت راحت کاربران بدون دغدغه شماره: بسیاری از کاربران به خصوص مدیران و مسئولان شرکت‌های خصوصی و دولتی و صاحبان کسب‌وکار نمی‌توانند راحت اپراتورهای خود را تغییر بدهند؛ زیرا شمارهٔ آنها در اختیار سازمان‌ها و افراد بسیاری است و باید با تغییر اپراتور شماره‌شان را تغییر داده و آن را به سازمان‌ها و افراد زیادی اطلاع دهند تا به کسب‌وکار و اعتبار آنها ضربه نخورد. اما با اجرای طرح ترابردپذیری دیگر مشترکان هیچ نگرانی بابت تغییر شماره در هنگام مهاجرت از اپراتور مبدأ به اپراتور موردنظرشان نخواهند داشت.
  5. کاهش مشکلات ارتباطی اجاره‌نشین‌ها: آنتن‌دهی نامناسب شبکهٔ تلفن همراه در منزل جدید از دغدغه‌های اجاره‌نشین‌ها است. برخی از مستأجرها سالانه مجبور به تغییر منزلشان هستند. مشکل آنتن‌دهی موبایل در خانهٔ جدید در بیشتر مواقع مستأجران را کلافه می‌کند. اما با اجرای ترابردپذیری شماره تلفن همراه، اجاره‌نشین‌ها می‌توانند با اطلاع از آنتن‌دهی اپراتورها در محلهٔ جدیدشان، به راحتی اپراتور مورد نظر را انتخاب کرده و به شبکهٔ مورد نظر کوچ کنند.

معایب ترابردپذیری شماره تلفن همراه

  1. گران شدن شماره رند همه اپراتورها: پیش از این شماره‌های رند همراه اول گران‌تر از دیگر اپراتورها بود و قیمت شماره‌های رند ایرانسل و رایتل ارزان‌تر بود. پس از ترابردپذیری شماره‌ها، تفاوت میان شماره‌های اپراتورها از بین می‌رود و در این میان با حذف بازار سیاه کدهای مختلف، ارزش شماره‌های رند افزایش می‌یابد. این افزایش قیمت شامل هر سه اپراتور می‌شود؛ اما شماره‌های رند ایرانسل و رایتل افزایش بیشتری پیدا می‌کنند و ارزش شماره‌هایشان به نزدیکی شماره‌های رند همراه اول می‌رسد.
  2. مشکل تشخیص تماس‌های درون و برون شبکه: اجرای ترابردپذیری باعث می‌شود، اپراتور انتخابی کاربران از شماره‌شان قابل تشخیص نباشد. به همین تشخیص تماس‌های درون و برون شبکه قبل از برقراری تماس با مخاطبان سخت می‌شود. یعنی شما اگر شماره شما کد ۰۹۱۲ باشد و با شماره‌ای دارای همین کد تماس بگیرید شاید تماس برون شبکه حساب شود.
  3. ناآشنایی با شماره‌ها و کدهای کاربردی اپراتور جدید: هر اپراتور تلفن همراه کدها و شماره‌های کاربردی دارد که کاربران در صورت تماس یا ارسال پیام می‌توانند عملیات خاصی انجام دهند. این شماره‌ها و کدها در اپراتورها متفاوت است. در صورت جابه‌جایی شماره در اپراتورها، کاربران با این شماره‌ها و کدها ناآشنا هستند و مدتی طول می‌کشد که آنها را به ذهن بسپارند.
  4. عدم انتقال ودیعه: در صورت ترابرد به اپرتور دیگر ودیعه تلفن همراه (برای سیم‌کارتهایی که ودیعه دارند) منتقل نخواهد شد. این یعنی سقف مکالمه به اندازه ودیعه نخواهد بود و احتمالاً خود اپراتور (جدید) تصمیم خواهد گرفت که تا چه سقفی مشترک حق مکالمه دارد.

منبع: ویکی پدیا، وزارت ارتباطات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.