رونمایی از فاز نخست شبکه ملی اطلاعات / اطلاعات مردم امن است

دسته بندی : اخبار داخلی , امنیت و شبکه بازدید: 5 28 آگوست 2016 - ساعت 18:18:28 نویسنده :
رونمایی از فاز نخست شبکه ملی اطلاعات

سرانجام پس از 11 سال از طرح اولیه، فاز نخست شبکه ملی اطلاعات صبح امروز یکشنبه با حضور معاون اول رئیس جمهور راه اندازی و به بهره برداری رسید. با تک میکس همراه باشید.
به گزارش خبرنگار مهر، شبکه ملی اطلاعات یکی از تکالیف وزارت ارتباطات در برنامه پنجم توسعه و نیز مصوبه سال 92 شورای عالی فضای مجازی است تا شبکه ای مبتنی بر اینترنت اما به صورت مستقل به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور ایجاد شود.

فاز نخست شبکه ملی اطلاعات قابلیت هایی چون دسترسی به خدمات دولت الکترونیک، خدمات دیجیتال در داخل کشور، دسترسی مقرون به صرفه پرسرعت ارتباطات و دسترسی به محتوا و خدمات داخلی در سراسر کشور را برای کاربران نهایی فراهم می کند.

همچنین این شبکه با تاکید بر امنیت زیرساخت ها، استقلال شبکه، افزایش سهم ترافیک داخلی در سبد مصرفی کاربران و شکل گیری اقتصاد محتوای بومی برای حاکمیت تعریف شده است. همچنین از ویژگی های شبکه ملی ارتباطات برای بنگاه های اقتصادی ایجاد ظرفیت زیرساختی برای ارائه خدمات در بستر باند پهند داخلی و مراکز داده و تبادل ترافیک داخلی است که کاهش هزینه ارتباطات داخلی را نیز به همراه دارد.

وزیر ارتباطات در مورد شبهات موجود در خصوص درز حریم خصوصی کاربران در شبکه ملی اطلاعات توضیح داد و گفت: مردم مطمئن باشند که اطلاعاتشان محفوظ است.
وی در حاشیه راه اندازی فاز نخست شبکه ملی اطلاعات در جمع خبرنگاران در مورد دغدغه کاربران برای ذخیره سازی اطلاعات شان در صورت استفاده از شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: کسانی که با شبکه ملی اطلاعات موافق نیستند همواره اینگونه شبهات را مطرح کرده اند و معتقد بودند که اگر این شبکه دایر شود دسترسی مردم به اینترنت جهانی قطع خواهد شد اما ما بارها این موضوع را تکذیب کرده ایم.

وی گفت: آنچه در داخل کشور به عنوان ارتباطات مدنظر است از لحاظ حریم خصوصی محفوظ بوده و هیچ تفاوتی میان ارتباط خارجی با شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه اطلاعات تنها در صورت حکم قضایی و طبق قانون در اختیار مراجع قضایی قرار می گیرد، گفت: هویت تمامی مصرف کنندگان در فضای مجازی مشخص است که این موضوع ارتباطی به شبکه ملی ارتباطات ندارد و از قبل نیز وجود داشته است اما دولت تاکید دارد حریم خصوصی که از این شبکه استفاده می کنند را صیانت کند.

واعظی با بیان اینکه کاربران باید بدانند که اطلاعات شان در داخل کشور باشد امن تر از زمانی است که به خارج از کشور برود و هیچ کس مسئولیت آن را قبول نکند.

وی در ادامه با بیان اینکه حفظ حریم خصوصی و حقوق شهروندی جزو اولویت های ماست، اضافه کرد: از کاربران می خواهیم به صورت ملی فکر کنند و بدانند شبکه های که در داخل کشور است به مراتب قابل اعتماد تر از شبکه هایی خواهد بود که در خارح از کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در زمان خصوصی سازی شرکت مخابرات ایران هجمه های زیادی علیه مخابرات و درز اطلاعات در خصوص آن صورت گرفت، افزود: اما هم اکنون شاهد هستید که به دلیل نظارت و مقررات موجود در کشور حریم خصوصی تمامی مشترکان مخابرات و نیز سایر اپراتورها حفظ شده است و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.

شرکت های بزرگ و مهم فناوری به ایران می آیند

ادامه داد: رویکرد شرکت های بزرگ فناوری برای همکاری با ما کاملا فرق کرده است و هفته آینده نیز همایشی با حضور بزرگان فناوری دنیا در ایران برگزار خواهد شد. این در حالی است که تا پیش از این سالانه دو بار مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در این همایش شرکت می کرد اما این بار اپراتورهای بزرگ دنیا برای تعامل و ارائه دستاوردهای خود به ایران می آیند.

وی همچنین از تغییر نوع نگاه شرکت های فناوری دنیا برای همکاری با ایران خبر داد و گفت: این موضوع باعث شده ترانزیت ارتباطی از ایران ۵ برابر شود و تا سال آینده نیز در این حوزه شاهد تحولات عظیمی خواهیم بود.

واعظی با بیان اینکه برخی شرکت ها نیز علاقه مند به انتقال سرور خود به ایران هستند گفت: به زودی در منطقه چابهار هاب تبادل ترافیک (IXP) را راه اندازی خواهیم کرد و یک گام به سمت انتقال محتوا در داخل کشور برخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه شبکه ملی اطلاعات محتوای امن را با کیفیت بالا و سرعت بالا برای کاربران فراهم می کند اضافه کرد: تلاش این است که بتوانیم در این حوزه اشتغال ایجاد کنیم و تولیدکنندگان محتوا و شرکت های دانش بنیان داخلی را به کار گیریم.

وزیر ارتباطات در مورد درآمدزایی از شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: تا پیش از این به دلیل استفاده از پهنای باند بین الملل و مسیر ترافیک ارتباطی که به خارج کشور منتقل می شد هزینه زیادی پرداخت می کردیم که هم اکنون با عدم نیاز به انتقال ترافیک به خارج از کشور صرفه جویی بسیاری در این راستا خواهیم داشت.

واعظی با بیان اینکه هم اکنون 120 هزار اپلیکیشن در کشور تولید شده است، گفت: تا پیش از این دسترسی به یک فیلم با سرعت پایین حدود 10 هزار تومان برای یک کاربر هزینه بر می داشت که امروز با راه اندازی شبکه ملی ارتباطات مردم به راحتی می توانند یک فیلم را با ۱۵۰۰ تومان دانلود کنند.

تشکر واعظی از تمامی کسانی که در راه اندازی شبکه ملی نقش داشتند

واعظی با بیان اینکه آنچه از ابتدای دولت در حوزه زیرساخت های ارتباطی دیده می شد در شان مردم نبود و در مقایسه با کشورهای همطراز خود خیلی عقب بودیم گفت: نگاه این دولت به موضوع فناوری اطلاعات و اتباطات کاملا متفاوت با قبل بود و به همین دلیل فناوری اطلاعات به عنوان پیشران توسعه کشور مدنظر قرار گرفت.

واعظی همچنین از رسانه ها تشکر کرد که طی هفته اهی اخیر با نگاه خوبی به شبکه ملی اطلاعات پرداختند و تاکید کرد: کاربران باید بدانند این شبکه هیچ محدودیتی برای آنها به وجود نمی آورد و درست مثل یک خط تلفن می ماند که شخص می تواند از ارتباط برای مکالمات بین المللی استفاده کند یا تماس شهری بگیرد. و دست شان باز است که با تعرفه کمتر خدمات را با سرعت و کیفیت بهتری دریافت کنند.

به گفته وزیر ارتباطات شرکت ارتباطات زیرساخت در راه راه اندازی شبکه ملی ارتباطات با کاهش تعرفه پهنای باند اینترنت ۶۲۳ میلیارد تومان کاهش درآمد داشت تا مردم با تعرفه کمتری از این شبکه استفاده کنند.

@

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.