بررسی بازی فیفا 17 (FIFA 17)

دسته بندی : ایکس باکس , بازی , بررسی تخصصی , پلی استیشن , پی سی بازدید: 46 28 سپتامبر 2016 - ساعت 02:18:39 نویسنده :
بررسی بازی فیفا 17

همواره خوب بودن، مشکلات خاص خود را دارد. وقتی هر سال یک بازی خوب را منتشر کنید، بالا بردن کیفیت بازی برای سال بعد کار آسانی نخواهد بود. پرتاب بهتر  اوت، شوت‌های زمینی بهتر و قابلیت کنترل توب پس از ضربه دروازه، تغییرات مثبتی هستند، اما آنقدر بزرگ نیستند که هیجان آور باشند. با ما در بررسی بازی فیفا 17 همراه باشید.

بنابراین، فیفا 17 که تمام ویژگی‌های مثبت یک بازی ورزشی سالانه را دارد، برای هیجان‌آور بودن، حالت داستانی غیر منتظره و جدید The Journey را معرفی می‌کند. The Journey داستان یک فوتبالیست خیالی به نام الکس هانتر و نحوه ورود وی به فوتبال حرفه‌ای را روایت می‌کند. این داستان با تلفیقی از گیم‌پلی، دیالوگ و صحنه‌های سینمایی بوجود می‌آید که نحوه ارتباط وتعامل الکس با خانواده و هم‌تیمی‌هایش و در نهایت شروع فوتبال حرفه‌ای او را روایت می‌کند.

The Journey تغییری خوشایند در بازی فیفا است و تمرکز و تاکید بر حالت موفق Ultimate Team را اندکی کم کرده و به خود معطوف می‌کند. در نتیجه فیفا سه حالت بازی را به بازیکن پیشنهاد می‌کند که در آن‌ها محتوای کافی برای سرگرم شدن به مدت یک سال وجود دارد.

این حالت جدید، درون مایه‌ای درام و در عین حال نقش‌آفرینی دارد. انتخاب در روند داستان محدود است و عملاً تنها انتخاب مهم، تیم لیگ برتر انگلیسی است که الکس از ان حرفه خود را شروع می‌کند. برخی از اتفاقات در داستان، صرف نظر از عملکرد شما در زمین، اتفاق می‌افتند، مثل فروش قرضی الکس یا رفتار نه چندان صمیمانه هم‌تیمی و دوست قدیمی الکس، گرت واکر.

پس از level-up شدن، می‌توانید امتیازات آپگرید را بر روی تقویت کردن مهارت‌های مد نظر خود مصرف کنید و الکس را به بازیکنی تبدیل کنید که می‌خواهید اما انتخاب دیالوگ‌ها، انعطاف کمتری دارد و در اکثر موارد (مثل کنفرانس‌های مطبوعاتی) به سه گزینه، “آرام”، “متعادل” و “عصبانی” محدود می‌شوند. انتخاب این موارد، در نهایت بر نحوه رابطه الکس با مربی و میزان علاقع هواداران تاثیر می‌گذارد، و تغییری در روند داستان یا فرصت‌های جدید داستانی ایجاد نمی‌کند؛ به هر حال از بازی فیفا انتظار نمی‌رود وسعت انختاب و پیامد بازی‌ای مثل ویچر 3 را داشته باشد.

گرچه هنرپیشه نقش الکس Adetomiwa Edun، در موشن کپچر عالی عمل می‌کند، اما هنوز بعضی انیمیشن‌های بی‌کیفیت مثل عصبانی شدن پدر الکس در یکی از بازی‌های آغازین یا مشاجره‌های الکس و گرت در بازی جود دارند. همچنین گاهی اوقات تاوان یک اشتباه به طرز مضحکی سنگین است؛ ممکن است در سه بازی پشت سر هم گل بزنید اما در بازی چهارم کارت قرمز بگیرید و از باشگاه اخرج شوید!  مواردی از این دست، به واقه‌گرایی بازی لطمه می‌زنند. اما در بازی لحظه‌های احساسی قشنگی وجود دارد که به آن زیبایی خاصی می‌دهد، مانند صحنه خوشحالی پس از اولین گل یا بعضی لحظه‌های پیروزی و شکست و سکوت در کنار خانواده.

مربیان

پس از تغییرات کلی سال گذشته، تغییر چشمگیری در گیم‌پلی مشاهده نمی‌شود. EA برای ساخت فیفا 17 از موتور Frostbite استفاده کرده است که نماهای دور از استادیوم را زیبا نمایش می‌دهد اما در پردازش مکان‌های بسته مثل رختکن یا چهره بعضی از بازیکنان و مربیان (مثلاً یورگن کلوپ) انتقاداتی به آن وارد است.

سایر تغییرات در گیم‌پلی جزیی هستند (و واقعاً چیز زیادی برای تغییر دادن وجو ندارد) مثل پرتاب اوت که با اضافه شدن قابیت گول زدن(!) حریف شانس نگه‌داشن مالکیت پس از پرتاب افزایش یافته یا ضریات ایستگاهی و پنالتی، با زاویه دلخواه و دورخیز قابل شلیک هستند.

بازی فیزیکی نیز تغییر کرده و با فشردن یک دکمه (RT در ایکس باکس و R2 دی پلی استیشن) به بازی این پیغام را می‌دهید که می‌خواهید بازیکنانتان بازی درگیرانه‌ای را در پیش گیرند که در مواقعی که می‌خواهید برتری خفیف (مثلاً یک گل برتری) خود را در مقابل حریف حفظ کنید، این تاکتیک در دفاع به خصوص با داشتن مدافع مناسب و تنومند (مثلا پوگبا یا دمبله) کارامد است. در نهایت، قابلیت شوت زمینی به بازی اضافه شده و این قانون غیر منطقی که قدرت بیشتر در شوت، برابر با ارتفاع بیشتر است دیگر برقرار نیست.

در نهایت و بطور خلاصه، فیفا 17 عنوانی است با یک تغییر بزررگ و چند تغییر کوچک مثبت. The Journey افزونه‌ای بزرگ و سرگرم‌کننده است و Ultimate Team کماکان برتری اصلی فیفا به PES می‌باشد. این موارد، در کنار بهبود حالت Career و موارد جزیی گیم‌پلی، فیفا 17 را در رده بالا بازی‌های ورزشی قرار می‌دهد.

خوب:

[list icon=”momizat-icon-checkmark” icon_color=”#81d742″ ]حالت‌های Career و Ultimate team هنوز هم با کیفیت هستند, حالت جدید و احساسی , داستانی The Journey, ایرادهای آزاردهنده قسمت‌های پیشین رفع شده‌اند [/list]

بد:

[list icon=”momizat-icon-close” icon_color=”#dd3333″ ]شاید انتخاب‌هایی که در حالت The Journey انجام می‌دهیم چندان معنی‌دار نباشند[/list]

 

[review]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.