نزدیک شدن به درمان ایدز؛ حذف کامل ویروس HIV از خون یک بیمار انگلیسی

دسته بندی : News , علم و دانش , ویژه بازدید: 244 06 اکتبر 2016 - ساعت 11:14:54 نویسنده :
ویروس HIV و خون

یک مرد 44 ساله انگلیسی اولین شخص مبتلا به بیماری ایدز در جهان است که با استفاده از روش درمانی جدید طراحی شده علیه ویروس HIV توسط دانشمندان پنج دانشگاه انگلستان درمان شد. این شخص یکی ازاعضای تیم 50 نفری است که در حال حاضر با روش نوین درمان ویروس HIV که هدف آن حتی نوع نهفته بیماری ایدز نیز هست، تحت درمان قرار گرفته است.

طبق گفته دانشمندان به ساندی تایمز، در حال حاضر ویروس HIV کاملا از خون این مرد 44 ساله حذف و درمان شده است. اگرچه ممکن است این پدیده در نتیجه مصرف منظم دارو باشد، اما اگر سلول های نهفته ویروس HIV نیز از بین بروند می توان این دارو را به عنوان اولین درمان کامل HIV دانست. انتظار می رود  نتایج این آزمایش که توسط محققان دانشگاه های آکسفورد، کمبریج، کالج امپریال لندن، دانشگاه کالج لندن و کالج کینگز لندن انجام شده است، در سال 2018 منتشر گردد.

به گفته مارک ساموئلز (Mark Samuels) مدیرعامل “موسسه تحقیقات ملی سلامت بر اساس زیرساخت تحقیقات بالینی”، این دارو یکی از اولین تلاش های جدی در درمان کامل بیماری ایدز است. ما در حال بررسی درمان واقعی ویروس HIV و بیماری ایدز  هستیم. این پروسه، چالشی بزرگ است و با اینکه در مراحل اولیه است ولی پیشرفت چشمگیری داشته است.

 

ویروس HIV موجود در جریان خون

ویروس HIV موجود در جریان خون

ویروس HIV نسبت به درمان مقاوم است زیرا سیستم ایمنی فرد را هدف قرار می دهد، ویرایش ژنوم خود را در داخل DNA سلول های لنفوسیت خاطره (T cell) انجام می دهد به طوریکه نه تنها سیستم ایمنی فرد آن را به عنوان عامل بیماری نمی شناسد بلکه حتی به یک کارخانه ویروسی برای تکثیر و تولید بیشتر ویروس HIV نیز تبدیل می شود.

درمان های کنونی بیماری ایدز و HIV که به عنوان درمان های ضدویروسی (Art) نامیده می شوند، فرایند تکثیر ویروس را مورد هدف قرار می دهند ولی نمی توانند T cell های نهفته حاوی ویروس HIV را شناسایی و از بین ببرند.

روش درمانی جدید طراحی شده دارای دو مرحله است. داروی جدید به نام وری نوستات (Vorinostat) در مرحله اول دارو مانند یک واکسن، سلول های لنفوسیت T آلوده به ویروس HIV را شناسایی می کند و آنها را از بین می برد و در مرحله دوم، سلول های لنفوسیت T نهفته و خاموش را نیز شناسایی کرده و فعال می کند در نتیجه توسط سیستم ایمنی شناسایی می شوند و از بین می روند.

بیش از صد هزار نفر در انگلستان با ویروس HIV زندگی می کنند و مبتلا به بیماری ایدز هستند در حالیکه حدود 17% آنها حتی نمی دانند که به این بیماری مبتلا هستند. آمار نشان می دهد حدود 37 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس HIV آلوده شده اند.

اولین بیمار ناشناس این پروژه یک کارگر مراقبت های اجتماعی در لندن است که می گوید: این روش درمانی اگر قطعی باشد به یک اتفاق خیلی بزرگ تبدیل می گردد. آخرین آزمایش خون من مربوط به چند هفته پیش است و نتایج آن حاکی از آن است که هیچ ویروسی در خون من تشخیص داده نشده است. من امیدوار هستم که این دارو برای دیگر مبتلایان به ایدز نیز همانند من موثر باشد. این امر می تواند یک دستاورد عظیم باشد که پس از این همه سال دارویی برای درمان افراد مبتلا به ایدز پیدا شده است. در واقع من به عنوان عضوی از این پروسه باورنکردنی بودم.

پروفسور سارا فیدلر یک پزشک مشاور در کالج امپریال لندن افزود: این دارو به طور خاصی برای پاک سازی بدن از ویروس های HIV و حتی ویروس های نهفته طراحی شده است. این دارو در شرایط آزمایشگاهی در حال بررسی است و شواهد خوبی از اثربخشی آن در انسان دیده شده است. باید تاکید کنیم که هنوز راه درازی برای درمان واقعیویروس HIV و بیماری ایدز پیش رو داریم. ما آزمایش های پزشکی خود را برای پنج سال آینده ادامه خواهیم داد و در حال حاضر قطع مصرف داروهای Art را توصیه نمی کنیم ولی با توجه به نتایج آزمایش ها ممکن است  در آینده این توصیه را داشته باشیم. تا کنون فقط دو نفر مبتلا به HIV درمان شده اند. اولی شخصی به نام تیموتی بروان است و دومی برلین پتینت بود که در سال 2008 پیوند سلول های بنیادی از بیمار مبتلا به HIV که ایمنی طبیعی در برابر آن داشت، را دریافت کرد.

ایان گرین مدیر اجرایی موسسه خیریه ایدز “اعتماد تنرس هیگنز” گفت: هنوز درمان قطعی برای بیماری ایدز وجود ندارد. البته ما از این مطالعه بلندپروازانه که به نظر می رسد هدف آن به جای سرکوب HIV، از بین بردن ویروس به طور کامل از بدن فرد مبتلا به ایدز است، استقبال می کنیم.

فیلیپ کریستوفر بالدوین، یک فعال در حوزه اطلاع رسانی و آگاهی در مورد ایدز می گوید: من واقعا از پیشرفت های اخیر در مورد درمان بالقوه ویروس HIV هیجان زده هستم.

اولین شخص مبتلا به ویروس HIV که به طور کامل توسط این روش درمانی نوین، درمان شد می گوید: در سال 2010 زمانیکه فقط 24 سال داشتم وجود ویروس HIV و ابتلا به بیماری ایدز در من تشخیص داده شد. افتخار می کنم که پنج دانشگاه انگلیسی مسئول این تحقیق پیشگام هستند. باید دید که آیا این ویروس در بیماران درمان شده بازخواهد گشت و آیا مبتلایان دیگر نیز به روش مشابه به درمان پاسخ می دهند یا خیر. هرچند این پژوهش پیشرفت های بزرگی داشته است ولی من امیدوار هستم که این نتایج اولیه در گروه های مورد آزمایش تکرار شود. این پژوهش گام مهمی به سمت داشتن جهانی عاری از ترس ابتلا به ویروس HIV و ایدز است.

ویروس HIV-1 موجود در سطح سلول

ویروس HIV-1 موجود در سطح سلول

سوالات رایج درباره HIV:

HIV چیست:

HIV ویروس نقص سیستم ایمنی انسانی است که سیستم ایمنی بدن انسان را مورد هدف قرار می دهد و سیستم دفاعی را در برابر عفونت و بیماری تضعیف می کند.

 

چه تفاوتی بین HIV و ایدز (AIDs) وجود دارد:

پیشرفت ویروس HIV در بدن در سه مرحله رخ می دهد:

1- عفونت حاد: دوره اولیه عفونت است که مقادیر زیادی از ویروس در بدن تکثیر و تولید می شود.

2- دوره تاخیر بالینی (دوره نهفته): ویروس در این دوره همچنان به تکثیر ادامه می دهد ولی در سطح خیلی پایین.

3- ایدز: پیشرفته ترین مرحله در عفونت ویروسی HIV مرحله ایدز است.

 

ویروس HIV چگونه منتقل می شود:

در انگلستان شایع ترین روش انتقال HIV رابطه جنسی پرخطر است. ویروس HIV همچنین از طریق  سرنگ آلوده، خون و شیر مادر نیز منتقل می شود.

چند نفر از مردم به ویروس HIV مبتلا هستند:

حدود 35 میلیون نفر در سراسر جهان به ایدز مبتلا هستند. در انگلستان در سال 2013 مشخص شد که بیش از 100 هزار نفر با ویروس HIV زندگی می کنند.

 

آیا بیماری ایدز می تواند درمان شود:

تا کنون هیچ درمان قطعی برای ویروس HIV کشف نشده است ولی درمان هایی وجود دارند که سبب می شوند افراد مبتلا به ویروس HIV زندگی طولانی و سالم داشته باشند.

منبع: Telegraph

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.