بررسی بازی Gears of War 4

دسته بندی : ایکس باکس , بازی , پی سی بازدید: 12 08 اکتبر 2016 - ساعت 14:16:54 نویسنده :
بازی Gears of War 4

هیچ چیز مثل تکه تکه کردن هیولاهای بزرگ لذت‌بخش نیست و این یکی از دلایلی است که سری بازی‌های Gears of War به چنین شهرت و محبوبیت عظیمی دست یافته‌اند، و دلیل اصلی شروع نه چندان هیجان انگیز داستان بازی Gears of War 4 است، که در ابتدای آن با روبات‌ها سروکار دارید. بازی 25 سال پس از وقایع قسمت سوم اتفاق می‌افتد و شما اینبار نقش پسر مارکوس فینکس، جی دی را به عهده دارید. با تِک میکس و بررسی بازی Gears of War 4 همراه شوید.

جی دی فینکس و دوستانش با خطر جدیدی که سازمان Coalition of Ordered Governments با آن سیّاره سِرا را تهدید می‌کند، مبارزه می‌کنند. دوستان جی دی، کیت و دِل نام دارند و با گذشت زمان، پس‌زمینه و نحوه ارتباط آن‌ها با یکدیگر مشخص می‌شود. متاسفانه بیشتر روند داستان کلیشه‌ای و قابل پیش‌بینی است. قسمت‌های قبل از بازی Gears of War 4 همواره در پس دیالوگ‌ها و روابط بین افراد، مفاهیمی را پنهان داشتند، اما در این قسمت که توسط استودیوی جدید The Coalition ساخته شده از این نوع روابط میان کاراکترها خبری نیست و داستان سطحی است، شوخی‌های افراد با یکدیگر بی‌مزه است، احساسات رمانتیک، واقعی نیستند و این حس وجود ندارد که کاراکترها واقعاً به یکدیگر اهمیت می‌دهند. دیالوگ‌ها تنها جنبه تشریح و توضیح روند انجام کارها را دارند و ظرافت‌های لازم برای بیان روابط عمیق میان شخصیت‌ها را ندارند. مَناظر نمایش داده شده در بازی زیبا هستند و طراحی شخصیت‌ها، جامعه‌ای زخم خورده را که برای زندگی تقلا می‌کنند نشان می‌دهد اما در این دنیای ویرانه اثر چندانی از احساسات دیده نمی‌شود.

ررسی بازی Gears of War 4

پس از نابودی کوکاست‌ها در انتهای قسمت سوم، ارتش روبات‌ها اولین دشمنان شما در بازی Gears of War 4 هستند. این روبات‌ها هوشمند هستند و شما را ردیابی می‌کنند، وقتی به شما برسند منفجر می‌شوند، توانایی حمله دسته جمعه از رو به رو یا حمله از بالا را دارند و شما را مجبور به ترک کاور می‌کنند. اما جنگیدن با آن‌ها هرگز جای لذت قطعه قطعه کردن هیولاها با اره برقی، و یا هدشات کردن آن‌ها وشنیدن صدای متلاشی شدن سرشان را، نمی‌گیرد.

بنابراین پس از گذشت مدتی از شروع بازی، وقتی که برای اولین بار با سوارم (Swarm)، نژاد جدیدی که شبیه لوکاست‌ها در قسمت‌های قبلی هستند، مواجه می‌شوید، بسیار تشنه و مشتاق سلاخی کردن آن‌ها خواهید بود. سرعت بازی نیز که در ابتدا کند است، با ظاهر شدن سوارم‌ها افزایش می‌یابد، و از حالت کسل‌کننده نشانه گیری و شلیک صرف، فراتر می‌رود. Gears of War 4، پدید جدید “نیمچه غول(!)” را معرفی می‌کند، به این ترتیب که هرازچندگاهی لازم است با غول‌هایی مبارزه کنید که گرچه غول‎های بزرگ و اصلی نیستند، اما جنگیدن با هر یک نکات و ابتکارات خاص خود را دارد، و حس تکراری بودن بازی را از بین می‌برد.

اگر امکان بازی چندنفره برایتان  فراهم است، باید بگوییم که Horde 3.0 عالی است. در این حالت 5 بازیکن، که از کلاس‌های  Soldier, Sniper, Scout, Heavy و Engineer تشکیل می‌شوند که هر فرد نقشی کلیدی در پیروزی تیم دارد، پس از انتخاب کاراکتر و تجهیزات، به مبازره با 50 موج از دشمنان می‌روند که هر موج از موج قبلی قوی‌تر می‌شود و مثل قسمت‌های قبلی، پس از هر 10 موج، با یک غول می‌جنگند. قابلیت جدید Fabricator به این حالت اضافه شده است که امکان ساختن اسلحه‌های خودکار، تجهیزات دفاعی و غیره را برای جنگ علیه دشمنان فراهم می‌کند. همچنین این حالت دارای آپگریدهایی مثل افزایش 10% قدرت اسلحه یا افزایش ظرفیت مواد منفجره و غیره خواهد بود که از طریق Gear Cards قابل انجام هستند. تمام خرید فروش‌ها با واحد پولی Power انجام می‌شود، که پس از کشتن دشمنان از جسد آن‌ها قابل برداشتن است؛ همین تغییر ساده به خودی خود هیجان بازی را دوچندان می‌کند زیرا برای برداشتن پاداش لازم است از منطقه امن خود خارج شوید و بالای سر جنازه دشمنان بروید.

ررسی بازی Gears of War 4

بخش Versus از نظر کیفیت و ظرافت چیزی از Horde کم ندارد. برخی از اشکالات جزیی این بخش که در قسمت‌های قبلی وجود داشت، اکنون برطرف شده و تمام آن‌ها وقتی به چشم می‌آید که با افراد دیگر (نه بات) بازی کنید. اکنون می‌توانید با سُر خوردن وارد کاور شوید، به نرمی از بالای موانع رد شوید و مهم‌تر از همه، هنگامی که جای‌گیری مناسبی داشته باشید، می‌توانید دشمنان را از دیوار پایین بیندازید.

قابل ذکر است که بازی Gears of War 4 از بعضی اشکالات فنی رنج می‌برد، مثل گیر کردن در منوها یا وجود باگ‌هایی که بعضاً منجر به تکرار مرحله از سیو قبلی می‌شوند. این ایرادات تجربه کلی بازی را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند اما به قدر کافی آزاردهنده هستند که برخی مراحل را کسل‌کننده جلوه دهند.

بازی Gears of War 4 مثل قسمت‌های قبلی گیم‌پلی اکشن و درگیرکننده، و بخش چند نفره بهبود یافته و بسیار اعتیادآوری دارد، اما در مقابل بخش داستانی آن از عمق کافی برخوردار نیست و شاید در این بخش جای خالی Epic Game  حس شود، گرچه The Coalition بازی خوبی ساخته است.

خوب:

[list icon=”momizat-icon-checkmark” icon_color=”#81d742″ ] اکشن جذاب و درگیرکننده, بخش چندنفره عالی , گرافیک و جلوه‌های بصری فوق‌العاده [/list]
بد:

[list icon=”momizat-icon-close” icon_color=”#dd3333″ ] سطحی بودن داستان و شخصیت‌ها, برخی اشکالات فنی و باگ‌ها [/list]

[review]

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.