فناوری جدید هواوی: باتری های لیتیوم یون گرافنی جایگزین باتری های قبلی

دسته بندی : علم و دانش , موبایل بازدید: 1 01 دسامبر 2016 - ساعت 16:17:59 نویسنده :
باتری های لیتیوم یون گرافنی هواوی

آزمایشگاه وات یکی از زیرمجموعه های موسسه تحقیقات مرکزی هواوی می باشد. این شرکت از مهمانان امروز هفتاد و پنجمین سمپوزیوم باتری در کشور ژاپن بود و در این بین هواوی با ارائه یک سورپرایز همگان را غافلگیر کرد. با تک میکس همراه باشید.
در این کنفرانس آزمایشگاه وات از نخستین باتری لیتیوم یون ترکیب با گرافن رونمایی کرد. گرافن یک ماده ی کربنی با ضخامت یک اتم است، که در آن اتم ها بصورت کندوی عسل در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. این ماده 100 برابر قوی تر از استیل و دارای ویژگی های بی نظیری در زمینه هدایت گرمایی و الکتریکی ست. از این رو گرافن یک محافظ گرمایی بسیار عالی محسوب می شود.
باتری جدید معرفی شده توسط آزمایشگاه وات، قادر به تحمل دمایی تا 60 درجه سانتی گراد است که 10°C بیشتر از محدودیت فعلی است. براساس گفته های سازندگان، باتری لیتیوم یون تقویت شده با گرافن، طول عمری دو برابر باتری های موجود خواهد داشت.
دکتر یانگ ژینگ لی مدیر لابراتوار وات می گوید:
“ما مراحل شارژ و دشارژ را در دمای محیط بالا آزمودیم. نتایج آزمایش نشان می دهد که زمانیکه پارامترهای کاری یکسان هستند، باتری لیتیوم یون گرافنی 5 درجه خنک تر از نسخه معمولی است. و پس از 2000 بار شارژ مجدد در دمای 60 درجه بیش از 70 درصد ظرفیت باتری گرافن باقی مانده بود. و کمتر از 13 درصد ظرفیت، پس از نگه داری در دمای 60 درجه و به مدت 200 روز از دست رفت.”

برای مقایسه باید اشاره کنیم که بسیاری از باتری های لیتیوم یون فعلی پس از 2-3 سال بیشتر عملکرد خود را از دست می دهند فارغ از اینکه استفاده شده باشند یانه! و دمای بالا نیز این روند را تند تر می کند.
اگر ارقام اعلام شده درست باشد، باتری جدید گرافن هواوی در دمای 60 درجه سانتی گراد، پیش از نابودی، بیش از 4 سال عمر خواهد کرد
البته باتری های لیتیوم یون گرافنی فعلا در مرحله تحقیقاتی قرار دارند. و به این زودی به بازار راه نخواهد یافت.

@

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.